Szukaj w serwisie

Kategorie:

Technologia drewna | Beton i cement | Magazyny paszowe | Budynki i hale | Instalacje | Ochrona środowiska | Materiały budowlane | Termomodernizacja budynków

Tutaj jesteś: Technologie / Technologia drewna

Wiązary a więźby dachowe

Czwartek, 03 czerwiec 2010, kategoria: Technologia drewna

Budowa dachu to sfinalizowanie całej budowy budynku, toteż należy mieć na niego szczególną uwagę. Więźby dachowe to fundament całego dachu i należy je starannie dobrać. Więźba jest to drewniany szkielet, na którym oparte zostaną pozostałe komponenty. Stąd też trzeba najpierw wszystko odpowiednio zmierzyć, zwłaszcza dopasować odpowiednią wytrzymałość części, żeby dach nie spadł na głowę.

W dzisiejszych czasach więźby produkuje się z drewnianych bel lub wcześniej prefabrykowanych części. Ponadto należy też z góry założyć jaki typ pokrycia wybieramy na nasz dach, w jakich warunkach klimatycznych tworzymy dom itd. To wszystko ma wpływ na solidność całej konstrukcji. Najważniejszym elementem jest to, czy chcemy przeznaczyć poddasze na powierzchnię użytkową, czy też nie, gdyż dodatkowo trzeba będzie zainwestować w ocieplenie.

Obecnie ogromną popularność osiągnęły wiązary dachowe, które stanowią alternatywę dla tradycyjnej więźby. Mniej ważą, dlatego nie obciążają stropu, oraz mniej kosztują. Ludzie uważają, że wiązary nadają się wyłącznie na zadaszenia, które nie będą miały przestrzeni zagospodarowanej. Jest to błędne przypuszczenie. Istnieje wiele rodzajów wiązarów, m. in. takie, które przewidują zagospodarowanie poddasza. Istotną rzeczą jest to, że wiązary są robione jako jedna całość, stąd też cieśla musi być bardzo dokładny.

Sam rodzaj więźby jest zależny od wielkości stropu. Gdy jest nie większa niż 7 m. jest możliwość zastosować więźbę krokwiową, wówczas gdy jest mniej niż 11 metrów, stosuje się krokwiowo-jętkową. Znaczy to tyle, że krokwie wzmacnia się poprzeczną belką, tzw. jątką. Wówczas gdy dach będzie mierzył w podstawie ponad 11 m. powinno się zastosować konstrukcje dachowerodzaju płatwiowo-kleszczowego. W tym wypadku krokwie oprócz oparcia w ścianach budowli, mają dodatkowe oparcie jakim są słupy. Całość jest usztywniona drewnianymi elementami łączącymi. W tym wypadku masa dachu rozłożona jest na ściany domu oraz na strop, który ponadto musi być też mocniejszy.

Plusami wiązarów są dużo niższe koszty ogólnej budowy budynku. Nie tylko sam dach jest mniejszym kosztem ale i nie potrzeba przeznaczać środków na mocniejszy betonowy strop, gdyż podstawa wiązaru tworzy strop ostatniej kondygnacji domu. Pozwalają one konstruować zadaszenia o większej powierzchni niż standardowe więźby z uwagi na ich szczególną konstrukcję i lekkość. Ponadto samo przygotowanie dachu jest wiele łatwiejsze gdyż zdecydowana większość pracy odbywa się na płaskiej powierzchni, a nie na wysokości tak jak tradycyjne więźby dachowe. Można też stosować je do każdego rodzaju zadaszeń.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

Oferty sponsorowane:
Polecane www: 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.oZbiornikach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone