Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty | Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie

Tutaj jesteś: Artykuły / Dom i Zagroda

Konstrukcja podstawy pod bocianie gniazdo

Sobota, 01 maj 2010, kategoria: Dom i Zagroda , Radosław Kożuszek, AR w Poznaniu
Konstrukcja podstawy pod bocianie gniazdo
Stodoła z platformą na bocianie gniazdo.

Bocian biały uważany jest w Europie za symbol szczęścia oraz za „dostawcę dzieci" i może dlatego tak wielu ludzi pragnie widzieć go blisko siebie. Niewątpliwie bocian kojarzy się ze starą, tradycyjna, polską wsią, współistnieniem człowieka i przyrody i jest jednym z najpiękniejszych polskich ptaków.

Polska populacja bociana białego oscyluje wokół 40 000 sztuk. Ptaki te preferują obszary otwarte takie jak pola, łąki, pastwiska, bagniska i ugory w pobliżu których znajduje się zbiornik wodny. Okolica taka obfitować musi w bocianie menu, na które składają się liczne owady, dżdżownice, węże, myszy, krety, norniki, jaja i pisklęta ptasie, żaby, jaszczurki, ryby i padliną. Jeżeli w pobliżu jest wystarczająco dużo pożywienia, ptaki przez wiele lat wracają w to samo miejsce. Bociany przylatują do Polski na przełomie marca i kwietnia. Najpierw pojawiają się samce, które sprawdzają stan gniazda i klekotaniem powiadamiają partnerkę, iż przegląd ich przyszłego domu jak i całej okolicy wypadł pomyślnie. Bociany zawsze są wierne swojemu staremu gniazdu, lecz nie zawsze staremu partnerowi.


zdjecie
Dorosły samiec bociana białego.
Bociany zakładają gniazda dość wysoko, najczęściej w pobliżu osiedli ludzkich. Wykorzystują do tego celu dachy, rozłożyste drzewa (zazwyczaj dęby lub topole), kominy, słupy energetyczne i wieże Zdarza się, iż bociania kolonia liczy nawet 20-30 gniazd na niedużym terenie. Bocianie gniazdo zbudowane jest w znacznej części z gałęzi, a za wyściółkę służy trawa, słoma, mech, sierść zwierząt, gazety, szmaty, sznurki i perz. Dość często w jego dolnych częściach gnieżdżą się sublokatorzy - wróble.

Grubość bocianiego domu już po kilku latach może osiągnąć 2m, przy takiej samej średnicy i wadze dochodzącej nawet do 500 kg. Bociani lęg liczy średnio 4 pisklęta, które wylęgają się po 34 dniach inkubacji. Przez dwa miesiące rodzice cały czas opiekują się młodymi, które znajdują się w gnieździe. Po wylocie młodocianych osobników jeszcze przez 3 tygodnie para rodzicielska dba o ich bezpieczeństwo. Po powrocie z zimowiska młode bociany zawsze szukają miejsca na gniazdo blisko ich miejsca wyklucia.

zdjecie
Drzewo z platformą pod gniazdo.
Co zrobić jeśli chcemy aby blisko naszego domu zagnieździły się bociany? Jest kilka rozwiązań, jednak musza być spełnione pewne warunki. Bocian zakłada gniazdo tylko w takim miejscu, gdzie jest w stanie znaleźć wystarczająco dużo pożywienia dla siebie i dla swojej przyszłej rodziny. Najlepiej, aby w niedalekiej okolicy znajdowały się mokradła, stawy, łąki lub jeziora. Na takim terenie występować musi duża liczba drobnej zwierzyny, którą żywi się bocian. Jeżeli stwierdziliśmy obecność zamieszkałych gniazd bocianich w pobliżu, możemy mieć nadzieję, że i u nas zagnieździ się ten majestatyczny ptak. W dawnych czasach rolnicy dość często umieszczali na dachach stare koła od wozów, brony lub drewniane platformy w celu zachęcenia bociana do zbudowania gniazda. Decydując się na budowę platformy pod gniazdo warto zwrócić uwagę na platformy umieszczane na słupach administrowanych przez zakłady energetyczne. Najlepszym sposobem na zwabienie bocianiej rodziny jest umieszczenie w pobliżu zabudowań 5-10 metrowego słupa o średnicy co najmniej 30 cm, zwieńczonego metalową platformą o średnicy około 1,50 m. Umieszczamy go na fundamencie w którym znajdują się wystające do połowy dwie części metalu, do których mocujemy słup za pomocą śrub. Słup znajdować się może dość blisko budynków, ale jednocześnie tak daleko by ptaki czuły się bezpiecznie i miały dobrą widoczność na okolice. Bocian raczej nie zbuduje gniazda w miejscu, gdzie jego pole widzenia ograniczają wysokie budynki lub drzewa. Pamiętajmy, iż słup powinien być wytrzymały, gdyż kilka lat po jego zasiedleniu waga gniazda może wynieść nawet 500 kg! Oczywiście warto podobne platformy umiejscowić również na dachach domów lub zabudowań gospodarczych, pamiętając jednak, aby konstrukcja taka była stabilna i bardzo dobrze umocowana.

Czasami zdarza się, że bocian nie odleciał na zimę. Jeżeli w porze jesiennej zobaczymy je na polu możemy być raczej pewni, iż patki te nie odlecą i bez pomocy człowieka czeka je śmierć z powodu braku pożywienia i wychłodzenia organizmu. Zazwyczaj są to ptaki młode, bardzo stare lub chore. Pamiętajmy, bociany to drapieżniki, a ich głównym i w zasadzie jedynym pożywieniem jest mięso. Jeżeli bardzo chcemy pomóc bocianom najlepszym dla nich pokarmem będzie siekane mięso, ryby, myszy, wnętrzności kurze, lub ugotowane jaja. Za schronienie wystarczy mu pomieszczenie gospodarcze lub budynek inwentarski. Należy także niezwłocznie powiadomić o zdarzeniu najbliższe schronisko dla zwierząt lub ogród zoologiczny, a tam pracownicy powiedzą nam, co mamy robić. Bocian w Polsce jest ptakiem prawnie chronionym, dlatego utrzymywanie go w zagrodzie i więzienie bez pozwolenia jest zakazane. Chcąc pomóc, możemy sobie zaszkodzić!

 

autor: Radosław Kożuszek, AR w Poznaniu

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: max79
dn. 07.05.2010 godz. 21:35:16
możesz spróbować zwrócić się do zakładu energetycznego bo słupy są ich własnością ale wątpię by zgodzili się na to...
autor: jarek
dn. 07.05.2010 godz. 00:00:00

Mam gniazdo bocianie na drzewie ale w tym roku nie przyleciały i chciałbym załóżyć platformę na słupie energetycznym, doradźcie mi do kogo mam się z tym zwrócić

autor: Marek
dn. 07.02.2009 godz. 09:18:52
Fajny artykuł pozdrawiam
Szukaj:

 
 
 

Oferty sponsorowane:
Polecane www: 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.oZbiornikach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone